Skip to main content

JAK SIĘ KŁANIAĆ?

FUDO DACHI
Z odpowiedniej pozycji z ramionami skrzyżowanymi na wysokości klatki piersiowej wykonujemy pozycję FUDO DACHI

  • Wykonać skłon w przód pod kątem 30 do 40 stopni w przód.
  • Utrzymuj głowę na takiej wysokości, byś miał całkowitą świadomość wzrokową i kontrolę nad każdym zewnętrznym lub ewentualnym ruchem przeciwnika.
  • Powrót do pierwotnej pozycji (Fudo).

JAK SIĘ KŁANIAĆ Z POZYCJI SIEDZĄCEJ?

SEIZA

  1. SEIZA – Klękamy najpierw na lewe potem na prawe kolano, obciągamy stopy, pięści na wierzchołku ud.
  2. Kolana rozstawiamy na szerokość dwóch-trzech pięści. Siedzimy zrelaksowani.
  3. Skłon: ułożenie pięści w odległości jednej szerokości pięści od kolan. Linia łącząca pięści jest bazą trójkąta z wierzchołkiem w punkcie wzroku.
  4. Wyciągnij kręgosłup i utkwij wzrok w „wierzchołku” trójkąta. Pogłębiając ukłon pozostań czujnym na ruch przeciwnika.

Powrót do SEIZA
Powrót do FUDO zaczynając od prawej nogi.

Początek zajęć – pozycja seiza

POCZĄTEK TRENINGU
Ustawienie zawodników w czasie zajęć: od najstarszego stopniem.

CEREMONIA ROZPOCZĘCIA

  1. Ukłon w stronę sali i rota Przysięgi DOJO (najstarszy wypowiada, pozostali powtarzają).
  2. Obrót przez lewe ramię, komenda MOKUSO – zamknięcie oczu (medytacja na temat treści roty i przygotowania do zajęć).
  3. Komenda MOKUSO JAME (otwieramy oczy).
  4. Komenda-ukłon w stronę nauczyciela i ukłon w stronę ćwiczących.

ZNACZENIE OSU
Oznacza cierpliwość, szacunek, uznanie wartości. Aby wypracować silne ciało i silnego ducha należy przejść rygorystyczny trening. Wymaga to wielkiego poświęcenia i trudu, ponieważ dochodzisz do granic wytrzymałości i chcesz przestać, poddać się. Gdy dotrzesz do tego punktu, musisz przełamać siebie, swoją słabość i wygrać. Aby to zrobić musisz nauczyć się wytrwałości, ale ponad wszystko musisz nauczyć się być cierpliwym. To jest właśnie OSU. Powodem dla którego poddajesz się ciężkiemu treningowi jest fakt, ze troszczysz się o siebie, a troszczyć się o siebie znaczy szanować siebie. Ten autoszacunek staje się szacunkiem dla Twojego Instruktora i kolegów. Kiedy wchodzisz do Dojo wykonujesz ukłon i mówisz Osu – co oznacza, że szanujesz Dojo i czas, który spędzasz ćwicząc tam. To uczucie szacunku – to właśnie OSU. Podczas ćwiczenia dajesz z siebie wszystko. Kiedy kończysz trening kłaniasz się instruktorowi i kolegom mówiąc Osu. Następnie, gdy opuszczasz Dojo – zatrzymujesz się w drzwiach, kłaniasz się i jeszcze raz mówisz Osu! Robiąc to uznajesz wartość. Tym uczuciem ocenienia jest właśnie OSU. To dlatego zawsze używamy słowa „OSU” aby przypominać sobie o tych nieodzownych wartościach.

ZAWODY
Jeśli masz zamiar wziąć udział w walce, to najważniejsze byś oddał honor i szacunek przeciwnikowi. Jeśli tego nie zrobisz, to nie będzie walka a zwykła bójka. Powinieneś szanować swojego przeciwnika po to, by się samemu uczyć i doskonalić. Końcowym efektem każdej walki jest rezultat – zwycięstwo lub porażka. Jeśli zwyciężysz, podejdź do tego z refleksją i ucz się, jeśli przegrasz – przeanalizuj porażkę i wykorzystaj wnioski do treningu i uczenia się jak podchodzić do zawodów i walk.

MASUTATSU OYAMA
Bądź skromny, gdy zwyciężasz i traktuj pokonanego jak równego sobie z całym szacunkiem i uprzejmością – oto filozofia jednego z najznamienitszych i najodważniejszych zawodników jak również filozofia życia. Mas Oyama żył karate. Poświęcił swe życie dla karate. Kontynuował treningi dniem i nocą aż do końca nigdy nie tracąc z oczu swego celu i nigdy nie widząc końca tych możliwości.
„W karate wszystko zaczyna się od Kihon i zawsze realizuje poprzez treningi. Oczywiście, tak mocne wymagania są osiągalne nie tylko siłą fizyczną. I rzeczywiście, siła mięśni oraz mądrość są osiągalne w wyniku doskonałej dyscypliny, poprzez zrozumienie i udoskonalanie, poprzez penetrację najgłębszych tajemnic oraz wiedzę doskonałego charakteru.
Nie tylko siła i umiejętności są ważne. Muszą być jednak wsparte dyscypliną umysłu i samokontrolą.”
Pod koniec życia Oyama odwiedził wiele krajów poświęcając swoją energię by przekazać światu ideę pokoju i braterstwa.

Oto prawdziwy duch Karate Kyokushinkai:

  • skromność trzyma głowę twą nisko, lecz wizje na wyżynach;
  • opanowanie w mowie, lecz sięganie wysoko;
  • zawsze dbaj o rodzica i bądź gotów do służenia innym.

Nasza odpowiedzialność polega na akceptacji życzeń Mas Oyamy i przekazywaniu idei Karate Kyokushinkai następnym pokoleniom.