Skip to main content
[themeone_spacer height=”100px”][themeone_header txtalign=”txt-center”]KYOKUSHIN – Myśli i motta[/themeone_header][themeone_spacer height=”100px”]
AUTOR: Masutatsu Oyama

„Chociaż ważne jest, aby studiować i ćwiczyć doskonałość techniczną, to dla człowieka, który naprawdę chce odnaleźć drogę budo ważne jest poświęcenie całego swojego życia treningowi, nie skupianie się na samych umiejętnościach i sile, lecz na aspektach umysłowych.”

„Ludzkie życie nabiera blasku i siły tylko wtedy, kiedy się je poleruje i utwardza”

„Czytanie wartościowych książek pomaga tworzyć wartościowe idee, rozwijać właściwe dążenia i kultywować przyjaźnie.”

„Ten, kto uczynił Drogę swym codziennym życiem nosi głowę nisko, lecz spogląda wysoko. Jest skromnym i ma dobre serce, miarowym tempem podąża ku doskonałości.”

„Dążenia muszą być czyste i wolne od egoizmu. Pochodząc z głębi duszy są duchowymi żądaniami przejmującymi wskroś całe ludzkie życie pozwalającymi człowiekowi umrzeć w ich imię. Człowiek bez dążeń jest jak statek bez steru, jak koń bez uzdy. Dążenia nadają porządek życiu.”

„O ile to tylko możliwe –wszystko, czego chcę, to założyć moje gi i nauczać karate.”

„Jeśli ktoś zapytałby mnie czemu człowiek powinien poświęcić większość swojego życia, odpowiedziałbym: treningowi. Trenuj więcej niż śpisz.”

„Karate jest najbardziej zenistyczną ze sztuk walki. Ono odrzuciło miecz. Oznacza to, że karate wykracza poza standardowe myślenie typu wygrać czy przegrać stając się sposobem pojmowania świata i życiem dla dobra innych lidzie w zgodzie z drogą Niebios. Dlatego jego znaczenie sięga najgłębszych poziomów ludzkiego myślenia.”

„Codziennie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości.”

„Za każdym triumfem kryją się nowe wyzwania.”

„Do samej śmierci nie chcę rozstawać się z moim gi, nigdy nie chce przestawać trenować.”

„Najszybszym sposobem wzbudzenia w sobie odwagi jest podążać wybraną drogą i poświęcić swoje życie w imię sprawiedliwości.”

„Jeśli jesteś pewien własnych słów, dążeń, myśli i działań i starasz się z całych sił, nie będziesz musiał żałować tego co robisz. Obawa i niepewność są udziałem tych, którzy, skąpiąc wysiłków, mają nadziej, że osiągną dokładnie to, czego chcą.”

„Ludzie zdolni są znieść najgorsze poniżenia, ale są też zdolni do nieograniczonego rozwoju u najwyższych osiągnięć. Sukces zależy od wytyczonych celów i wysiłków czynionych dla ich zdobycia.”

„Zawsze pamiętaj, że prawdziwe znaczenie budo wyraża się, kiedy miękkość zwycięża twardość, małe pokonuje wielkie.”

„Najcenniejsze jest życie zgodne z osobistym poczuciem sprawiedliwości i chęcią dostrzegania jej wkoło.”

„Czy choćby najmniejsze osiągnięcie warte jest radości, jeżeli jego zdobyciu nie towarzyszyły ból i łzy.”

„Zdałem sobie sprawę z tego, że wytrwałość i regularne postępy są jedynym sposobem na osiągnięcie celu w wybrany sposób.”

„Poddanie się ciężkiemu i wymagającemu treningowi ma na celu raczej uwolnić silnego ducha, który byłby w stanie przezwyciężyć słabe „ja”, niż jedynie rozwinąć siłę fizyczną”

„Każdy z nas ma w sobie trochę tchórzostwa. Każdy z nas boi się przegrać, boi zginąć. Jednak nie próbować nic z tym zrobić oznacza pozostać tchórzem do końca życia. Odwagę odnaleźć można tylko na polu konfliktów. A jedyną metodą na osiągnięcie zwycięstwa jest zaryzykować własne życie.”

„W Kyokushinie wierzymy w Drogę, która nie zna uprzedzeń.”

„Moja Droga jest Drogą karate, Drogą ludzkości, która jest od zawsze związana z Drogą Niebios.”

” Człowiek, który przestrzega dobrych obyczajów, człowiek, który jest uprzejmy –to prawdziwy skarb. Mam nadzieję wytrenować i wypuścić spod swoich skrzydeł wielu takich ludzi.”

„Bez względu na to, jak silny jest twój przeciwnik, sprawiedliwy zawsze wygra.”

„Prawdziwa odwaga rodzi się tylko wtedy, kiedy towarzyszy jej sprawiedliwość.”

„Uprzejmość powinna wyrażać się we wszystkich działaniach, słowach i dziedzinach życia.

„Jednak przez uprzejmość nie rozumiem surowej, chłodnej formalności. Uprzejmość w najprawdziwszym sensie tego słowa jest nieegoistyczną troską o dobro oraz fizyczny i psychiczny komfort innych ludzi.”

„Organizacja karate Kyokushin jest naprawdę wyjątkowa. Jest niezmiernie ważne, abyśmy uczcili cechy, które czynią z naszego karate –budo karate.”

„Dla mnie spokój, jaki znajduje mnich Zen w siedzącej medytacji, jest równy spokojowi jaki jest moim udziałem, kiedy biorę udział w wyczerpującym treningu karate. Ociekający potem, całkowicie poświęcony temu, co robię na treningu wykraczam poza życie i śmierć.”

„Karate jest budo. Jeśli usunie się budo z karate, pozostanie tylko sport, karate pokazowe, czy nawet karate jako część mody jednak z wcale nie tak modną ideą treningu.”

„Nie mogłem pozwolić sobie na lekceważenie jakiejkolwiek istniejącej sztuki walki. Dlaczego? Taka ignorancja jest zniewagą dla kogoś, kto podąża drugą drogą sztuk walk.”

„Przybywajcie wyzwania i próby, przybywajcie trudy życia –ja jestem gotów.”

„Chciwość i egoizm to cechy, które powodują, że ludzie zapominają o szacunku dla innych i łamią reguły ustalone dla dobra pokoju i przyjaźni.”

„Jeśli nie pokonasz swej tendencji do poddawania się zbyt szybko, twoje życie będzie prowadzić do nikąd.”

„Skoro karate istnieje po to, by kształtować ducha i trenować ciało, to musi być ono drogą moralności wykraczającą poza samą technikę…”

„W sztukach walki introspekcja rodzi mądrość. Postrzegaj kontemplację swoich działań jako możliwość rozwoju.”

” Siła jest jedynie częścią, jedynie czubkiem góry lodowej nieskończonej głębi i majestatu karate.”

„Studiowanie sztuk walki jest jak wspinanie się na skałę: musisz iść bez chwili spoczynku. Odpoczynek nie wchodzie w grę, ponieważ powoduje powrót do wspomnień o dawnych osiągnięciach. Ciągła wytrwałość poprawia technikę, ale choćby jeden dzień odpoczynku zaprzecza ten wysiłek. Należy się tego wystrzegać.”

Od 1997 r. organizowane są wakacyjne obozy sportowe dla początkujących i zaawansowanych.
Dzieci mają możliwość uczestniczenia w corocznym Mikołajkowym Turnieju Karate, który skupia zawsze ponad 100 naszych zawodników i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców i władz.W 2000 r. zarząd klubu postanawia zmienić nazwę na Międzyszkolny Klub Karate Kyokushin powiatu wołomińskiego z siedzibą i głównym dojo w Radzyminie. Prezesem MKKK zostaje Tomasz Lenkiewicz, który jest również głównym instruktorem.Najlepszymi zawodnikami klubu mając za sobą liczne starty w MP i turniejach regionalnych są: Jacek i Maciek Klimkowie, Jakub i Damian Wysokinscy, Kamil Romańczuk, Agnieszka Puchala, Martin Jóśk, Paweł Florczak, Ania Kwiatkowska, Kasia Michalak i Grzegorz Całka.
PREZES MKS Tomasz Lenkiewicz
tel.: 605 85 75 85  e-mail: [email protected]